horgászat,peca

Minden ami horgászat

Avagy hogyan töltsük fel orsónk dobját szépen, pontosan, és hogyan tegyük mindezt okosan.
Azt bíz mindenki szereti, ha orsóinak dobja példás módon teljesen pereméig fel van
töltve zsinórral. Igen ám, de mégis, hogyan is sikerülhet ez akkor, ha nem direktben egyféle, egyméretű zsinórt kívánunk feltekercselni az orsónk dobjára, hanem először egy bizonyos mennyiségű alátétzsinórt, majd utána 150-200-250-300-600 méternyi főzsinórt, kiszereléstől, igényektől függően.


A nagy fogásKétféle lehetőség van arra, hogy ésszel és logikus trükközéssel közel a pereméig feltöltsük az orsónk dobját két különféle vastagságú zsinórral. Igazándiból mindkettő pofon egyszerű, ám, mégis, mindkettőnek van előnye és hátránya is, valamely szinten. Írásomban természetesen igyekszem nemcsak az előnyöket, hanem a hátrányokat is elmondani, illetve amennyiben lehet, hogyan lehet azokat kiküszöbölni.  Mielőtt azonban belemélyednénk a dologba, hadd említsek meg pár apróságot, magával a zsinórfelcsévélés módjával kapcsolatban. Többször is használom azt a szót, hogy közel pereméig. Szándékosan. Úgy lehet megnézni azt, hogy meddig van zsinórral a dob, ha az alsó és a felső peremre rátámasztunk egy egyenes tárgyat, például vonalzót, és az alatt van a zsinórprofil. És most jön a lényeg! A vonalzót semmiféleképpen ne érje el a feltekercselt zsinórprofil legmagasabb pontja! Mindig maradjon alatta fél-egy milliméterrel. Így kisebb annak az esélye, hogy a dob „ledobja magáról a felesleget, ezáltal jó nagy gubancolódást csinálva.Az originál zsinórtekercset érdemes beledobni egy vízzel félig feltöltött vödörbe, vagy bármily más, tompa peremmel (EZ FONTOS) rendelkező edénybe. A másik, hogy érdemes egy puhább nem szöszölő rongyot (pl a póló-anyagok is kiválóak e célra) benedvesíteni, és az orsó dobja felett 20-40 centiméterrel átfogni a feltekercselendő zsinórt, az erősebb-lágyabb szorítással irányítani, befolyásolni azt, hogy milyen erősen csévéljük fel az orsó dobjára a zsinórt. Nem szabad kőkeményre szorítani, de túl lágyra sem szabad hagyni. Ezzel a rongydarabos fogással még azt is sikerrel elérjük, hogy a gyártás során a zsinórra rákerülő különféle vegyszereket automatikusan letöröljük, ezáltal is segítve a gyorsabb elsüllyedést és a kisebb súrlódást dobáskor. Sokan használnak ehhez enyhén szappanos vizet, hát, csuda tudja, én nem támogatom az ilyetén „mosdatást". Szerintem jobb a sima víz.  

Kifordítom, befordítom... Tökéletes zsinórfeltekerésTalán ezt ismerik a legtöbben, és ezt alkalmazzák a legtöbbször az egyszerűsége miatt.  Valóban pofonegyszerű ez a módszer. A főzsinórnak szánt zsinórt felcsévéljük az orsó egyik dobjára, majd után az alátétzsinórnak szánt zsinórral összekötjük, és azt is felcsévéljük úgy, hogy közel a pereméig megteljen a dob. No, most gondolja a kedves olvasó, hogy bíz, talán meggárgyult a nagy melegtől szegény embernek az agya, hiszen alul van a „főzsinór". Hát „Nooooormális" ? Szerencsére ilyesmiről szó sincs, köszönöm az aggódást, élvezem a jó időt, és inkább mondom tovább a következő lépést. Le kell venni az orsóról a szépen megtöltött dobot, rátenni a másikat, és arra át kell tekercselni a zsinórt. És láss csodát, így már felülre kerül a főzsinór, és az alátétzsinór meg alulra, mint a neve is hivatott jelezni, hol is van az Ő helye! Pár apróságra azonban figyelni kell. Alaposan meg kell arról győződni, hogy mindkét dob zsinórkapacitása teljesen pontosan megegyezik-e. Nem mindig szabad elhinni a ráírt számokat, előfordul néha, hogy a műanyag-pótdobra ugyanaz a matrica kerül, mint a fémdobra, pedig tárolókapacitásban, dobmélységben azért van némi eltérés. A legegyszerűbb módja az összehasonlításnak, ha tolómérővel rámérünk a dob alsó és felső peremének átmérőjére, a mélységére és a magasságára a pontosság végett. Egy hátránya van ennek a zsinórátcsévélési, átcserélési módnak, hogy ha nem figyelünk, a zsinór duplán is csavarodhat a két csévélés következtében. Ezt egyszerűen ki lehet védeni. A leszedett dobot simán lerakjuk a talpára, és úgy csévéljük át a zsinórt. Az oldalán pörögve semmi szín alatt ne hagyjuk a dobot! Abból gubanc lesz!Ha több ugyanolyan dobot akarunk megtölteni zsinórral, és van zsinórszámlálónk amivel mérni tudjuk a felcsévélt zsinórmennyiséget, akkor az első dob megtöltése-átfordítása után már nem fog problémát okozni a tényleges zsinórszükséglet megállapítása.   Orsó

 

Matekozzunk... Gondolná bárki is hogy körülbelül 150-180 méter 0.35-ös zsinór hiányzik a dobról?Egy érdekes logikai játék, ami pofonegyszerű és mégis nagyszerű. De csak számolni szeretőknek!  Nemrég kíváncsi lettem arra, hogy mégis, miféle módon vannak összhangban az orsók dobjára ráírt tárolókapacitások számadatai a valósággal, és hogy mi módon lehetne a számokkal úgy bűvészkedni, hogy valamiféle szabályt ki lehessen alakítani. Így elkezdtem számolgatni, pöntyögtettem a számológépet, kíváncsiságból ide-oda csévélgetni kezdtem a zsinórokat, hogy mégis, lássam, milyen pontossággal lehet a megadott számadatok és azok arányai alapján kiszámítani, ha például van egy tekercs 300 méteres 0.25 mm-es zsinórom, amit főzsinórnak szánok, ahhoz mennyi alátétzsinórt kell feltöltenem például 0.30-as méretben. Nagyon érdekes dologra akadtam rá. Nézzük példának a Trabucco MAXXIS Pro Surf 10000 orsó dobjának a számadatait. Ugyebár az van ráírva, hogy 0.30-as zsinórból ráfér 320 méternyi. A teendőnk a következő. Megszorozzuk a zsinór átmérőjét (elölről a nullát elhagyjuk, kényelmesebb felfelé kerekített egész számokkal dolgozni) a gyárilag megadott kapacitással.  30x320 = 9600. Majd ugyanezt megtesszük a 0.25-össel is, de ott az átmérővel szorozzuk meg a dobon lévő zsinór mennyiségét. 25x300 = 7500. Ez után az orsó dobjára felrakható zsinórmennyiség szorzatából kivonjuk a felrakni kívánt főzsinór szorzatát. Tehát: 9600-7500 = 2100. Ekkor megkapjuk azt, hogy mennyi alátétzsinórra van szükségünk egy egyszerű visszaosztással. Mivel 0.30-as alátétzsinórt kívánunk feltekercselni, természetesen annak méretével kell osztani. 2100:30 = 70. Tehát harmincas alátétzsinórból 70 méternyire van szükség. Én általában ilyenkor mindig hozzárakok 15-25 százalékot ráhagyás végett, elvégre itt csak pár méter pluszról van szó. Ha teszem azt 40-es alátétzsinórt szeretne valaki feltölteni, akkor természetesen a fennmaradt összeget azzal kell osztani. Tehát 2100:40 = 52.5. Magyarán negyvenesből 52.5 méter kell, plusz egy kicsi, pár százaléknyi ráhagyás.Egy jótanácsot azonban hadd adjak. Mindig azzal a dobon lévő értékkel számoljunk, amelyik a legközelebb áll a feltekercselni kívánt főzsinórunk méretéhez, és alátétzsinórnak se rakjunk fel sokkal vastagabb zsinórt, mily amilyen a főzsinórunk. Minél kevésbé durva, túl vastag az alátétzsinór, annál szebb a zsinórprofil. Plusz figyelembe veendő szempont, hogy minél közelebb áll egymáshoz a gyárilag megadott zsinórvastagság a felcsévélni kívánttal, annál közelebbi eredményt kapunk, hiszen ha valaki kiszámolja, mennyi jön ki 30-assal, 40-essel, vagy ötvenessel, az megdöbbenve tapasztalhatja, hogy arányaiban eltérő számok jönnek ki. Ez az miatt van, merthogy a vastagabb zsinór „menetei" közt nagyobb rés marad, mint a kisebb átmérőjűnél. Ergo, több levegőt tárolunk el a dobon kialakuló zsinórközökben vastagabb zsinórnál. Ezért kell 15-25 százalékot ráhagyni. 

Damil

Na, de lépjünk tovább. Már tudjuk, hogy mennyi alátét zsinór kell a teljes feltöltéshez, de hogyan is mérjük le azt? Ez sem egy ördöngös dolog. Egyik lehetőség, hogy felrakunk egy kis mérőműszert az orsó fölé, és azon mérjük a feltekercselt zsinórmennyiséget. De akinek nincs ilyen kütyüje, az se keseredjen el.  Nagyon sok orsógyártó feltünteti azt, hogy orsója egy hajtókar tekerésnyi fordulattal mennyi zsinórt csévél fel. Ha ilyen nincs, az sem baj. A teljesen üres dobnál egy hajtókar tekerésre felvitt zsinórt visszaeresztjük, és lemérjük annak hosszát. Így már adva van, hogy hány tekerésre van szükség ahhoz, hogy a feltekercselni kívánt zsinórmennyiséget feltekercseljük. Ugye, hogy nem is olyan bonyolult? Mondtam én...:)Hátrányok. Mert hát azok is vannak. Ha a gyári adatok nem pontosak, akkor természetesen a kiszámolt mennyiség sem lesz pontos. Ezt azonban csak akkor lehet megtudni, amikor már kiderül, hogy számítás ide, számítás oda, nem stimmel valami. Hozzátenném, szerencsére manapság igyekeznek a gyártók pontos adatokat megadni. Az is előny, ha egyfajta orsóból több darab is van, mert akkor még könnyebb a számadatok alapján kitapasztalni, mennyire valósak a gyári értékek. Ezeket érdemes megjegyezni, leírni valahova! Zsinórtekercselő ZsinórtekercselőMég egy ötletet, ötletes kis apróságot hadd mutassak a megunt, elhasználódott, de még megtartani kívánt zsinórok áttekercselésére. Bárki tud ilyet egy egyszerű normál menetes acél szálból, vagy normálmenetes csavarból készíteni. Kell hozzá egy olyan átmérőjű (6-tól 12 milliméterig), 15-20 centi hosszú szár, amit a fúrógép tokmányába is be lehet fogni, valamint kell még két anya, két nagyméretű alátét, és gumibetét. A fúrógépbe befogandó rész vagy sima felületű legyen, vagy ha (gyárilag) menetes, akkor azt meg kell csiszolni, netán le lehet szögletesíteni a stabilabb fixálási lehetőség érdekében.   A használata nem egy bonyolult dolog. Két oldalról az anyák az alátétek és a gumibetét segítségével lehet megfogatni, rögzíteni az üres műanyag zsinórtartó (nem orsó dobról beszélünk, hanem amire gyárilag tekercselik a zsinórt) dobot, majd ezt be lehet fogatni egy akkus fúrógépbe, és már mehet a tekercselés. Az alátéteknek és a guminak annyi szerepe van, hogy ezek tartják meg viszonylag nagy felületen, csúszásmentesen a tekercseket.  Ily módon akár 3-4-5-600 méter zsinór áttekercselése is csak percek kérdése. Ezt a „leselejtezett" zsinórt máshol még vidáman használhatjuk alátétzsinórnak, vagy amire ippeg jólesik. Arra azonban oda kell figyelni, hogy egy nedves vászondarabbal érdemes segíteni a zsinór egyenletes felcsévélését.  Görbüljön mindenkinek az, amit görbén szeretne látni!  



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 25
Tegnapi: 41
Heti: 91
Havi: 66
Össz.: 141 322

Látogatottság növelés
Oldal: ZSINÓRFELCSÉVÉLÉS FORDÍTGATVA
horgászat,peca - © 2008 - 2024 - horgaszszat.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »