horgászat,peca

Minden ami horgászat

Feeder-Picker

A nyolcvanas években Angliában megalkotott feeder botos horgászat a jelentős fenekező hagyományokkal rendelkező hazánkban is - némi késedelemmel - osztatlan sikert aratott.
A szintén angol fejlesztésű match botokra emlékeztető feeder bot helyes használatával a Magyarországon megszokott fenekező módszerek hatékonyságát sokszorosan felülmúló kapásszám és fogási eredmény érhető el. A jellemzően vékony zsinóros (0,14-0,22 mm) feederhorgászattal kapásra csábítható békés halaink zöme álló- és folyóvizeinkben egyaránt. A karcsú, de gerinces, viszonylag hosszú (3,6-4,4 m), általában három részes feederbottal rendkívül élvezetes a gyakrabban kapó kisebb testű keszeg és pontyfélék (0,5-2 kg) fárasztása, de helyes, türelmes fárasztással öt-tíz kiló feletti példányok is megszákolhatók. A cserélhető 2- 3 különböző érzékenységű spicc közül kiválasztható az adott végszerelék súlyához, az áramlás erejéhez mérten a kapást még legérzékenyebben jelző- a módszer lényegét jelentő- rezgőspicc.


Úszós horgászat

A kezdő és gyakorló horgászok zömének első, sokszor gyermekkori meghatározó horgászélménye az úszó jelzése: a kapás. Az úszózás rendkívül szórakoztató és látványos horgászmódszer, mellyel szinte az összes békés és ragadozó hal eredményesen fogható.

Az úszó (pedző, bukó) kettős feladatot lát el. A kapást látványosan kell közvetítenie a horgásznak (az úszó elmerülése, kiemelkedése, stb.) és felhajtóerejének köszönhetően tartania kell a végszereléket (ólom, horog, csali) úgy, hogy az érdeklődő hal kapásakor a lehető legkisebb ellenállásba ütközzön. A pár tized grammal terhelhető sneciző úszó és a több 100 gramm teherbírású harcsázó bója lényegében ugyanarra a funkcióra szolgál, de a különbségek nyilvánvalóan óriásiak. 

A finomszerelékes horgászaton belül az úszós módszerek kísérleti műhelye és motorja a versenyhorgász sport. Újításai, vívmányai tetten érhetők a hobbi horgászatban is. A korszerű könnyű- úszós gyűrűzetlen (spicc bot, rakós bot) és gyűrűzött horgászbotos (match, bolognai) technikák a mai viszonyok között szinte kikerülhetetlenek a sportszerű úszós békéshalazásban. 

A kezdő horgászok által is könnyen és gyorsan elsajátítható, az orsó használatát nélkülöző spiccbotos úszózással a kisebb egyedsúlyú, de gyakori kapásokkal szórakoztató keszegfélék és pontyok (1-1,5 kg-ig) ejthetőek nagy biztonsággal zsákmányul. 

A lényegesen bonyolultabb és speciális összetevőket is igénylő rakós botos úszózás a gyűrűzetlen botos horgászat magasiskolájának tekinthető. 

Fő felhasználási területe a versenyhorgászat, de eredményességének köszönhetően a mindennapi horgászatban is egyre inkább jelen van. A versenyhorgászok és a gyakorlott rakós botos sporthorgászok a gumizási technikákkal sikerrel vehetik fel a harcot az akár több kilós pontyokkal, márnákkal, amurokkal.


Pergetés


A műcsalis rablóhal horgászat a pergetés eredményes művelése különleges izgalommal jár. Hogy műcsalival túljárhassunk a ragadozó halak eszén, vagyis hogy felkeltsük a halak érdeklődését és mihamarábbi kapásukat észlelve az akasztást sikeres fárasztás követhesse, az esetek nagy részében a horgásztól már nagyobb felkészültséget, ügyességet, rátermettséget igényelhet.

A pergető horgászat igen aktív módszer, mely azontúl, hogy művelőitől nagyobb állóképességet kíván, felszerelésünket is komolyabb igénybevétel elé állítja. Hazánk szinte bővelkedik a pergetésre (is) alkalmas álló- és folyóvizekben, a fogható halfajok száma jelentősnek mondható. Sajnos a pergetés itthoni megítélése helyenként igen rossz, ezért sok helyen korlátozzák, illetve tiltják, ami a gereblyézéssel való azonosítást, vagy annak megszüntetésére tett kísérletet is jelentheti. 
Ettől függetlenül a hazai, régebben viszonylag kis számú pergetőhorgászaink tábora egyre dinamikusabban növekszik, hála az elérhetőbb árú, jól használható felszereléseknek, valamint az itthon is végre-valahára végbemenő szemlélet változásnak.


Mülegyezés


A kisebb méretű horogra kötött állati eredetű anyagok (szőr, toll, bőr, stb.) lehettek az első műlegyek, melyekkel vélhetően sikerrel utánozhatták a kiszemelt hal, akár aktuális, táplálékát. 

A műlegyek célba juttatásához dobózsinórt használtak, a mai legyezőzsinór korai változatát, lefektetve a műlegyező horgászat alapjait. Az 1600-as években Isaac Walton, A Tökéletes Horgász (The Compleat Angler) című művében már több műlegyet bemutatott. 

A mai értelemben vett műlegyezés alapját a nedves léggyel való horgászat jelenti, melyekkel a felszínen tartott (száraz) legyes horgászatot jóval megelőzve, az 1600-as évektől Angliában már eredményesen horgásztak. Az akkoriban használt klasszikus nedves legyek a mai napig sem vesztettek fogósságukból, bár kétségtelen tény, hogy az 1850-es években szintén Nagy-Britanniában "feltalált" száraz legyezés és nimfázás az amerikai stílus elterjedésével a nedves legyezés komoly népszerűség vesztését eredményezte.





Kutyogatás


A kuttyogatás hatásmechanizmusa, valószínűleg a harcsa féltékenységére és kíváncsiságára épít. A kuttyogató által keltett hang, feltehetően a társak táplálkozásának képzetét váltja ki a vackán elfekvő halból.

kuttyogatás

A kuttyogató használatát elméletileg megtanítani olyan vállalkozás lenne, mintha hegedülni akarnánk megtanítani valakit könyvből. Ezért, én erről a kiváltságról lemondok. A gyakorlatban ellesett mozdulatsort kell néhány napig gyakorolni. A tehetségtől és a kitartástól függően, már 2-5 nap alatt használható mértékben elsajátítható. Elsősorban gidres-gödrös mély vizű folyókon, vagy mély tavakon működik jól, csónakból használható eredményesen. 

A kuttyogatás felszerelése: 
- A kuttyogató: (a hangszer) 
- A csónak: szükséges egy biztonságos és nem magas peremű csónak, amely végébe ülve kényelmesen elérjük a vizet hangszerünkkel. Folyóvízen nélkülözhetetlen egy megbízható csónakmotor. 

Botok 
Kétféle végszerelék terjedt el a legszélesebb körben. Magam is ezeket használom. Az egyik egy véghorgos, csúszó ólmos, a fenekezőre hasonlító szerelés (nálam a zsinór hossz az ólom és a horog között 50-70 cm.) Az ólomnak az áramlástól függő nagyságúnak kell lenni, hogy a csalinkat a kívánt mélységben tartsa a feláramlások ellenére is. 

Ezt a hosszabb, 270 cm-es, kicsit lágyabb (300 g-os) botomra szerelem. Leggyakrabban puhatestű, ha tehetem, lótetű (lóbogár) csalival csalizom. Általában kettőt vagy hármat fűzök az egyes horogra úgy, hogy a fej mögött, a torban indítva átfűzöm a horgot a rovar teljes testén. A horog méretet úgy érdemes megválasztani, hogy a felfűzött bogarak annak legnagyobb részét fedjék, és csak a szakálltól a hegyéig legyen szabad. Ezt a botot helyezem a bal kezem hatósugarába, a csónak orra felé közelítő irányba, a vízmélység 50-70%-áig leengedve. A kapást legtöbbször a vízbelógó zsinór meredekségének megváltozása, néha a botspicc jelzi. 

A másik úszós szerelés 
Erre a célra én egy 210 cm-es, 5-600 g-os kuttyogató botot használok. Nagy teherbírású, tojásdad alakú, átfúrt testű úszóval, ehhez mért nehéz ólmozással szerelem a kishallal csalizott, dupla horgos készséget. Ezt a botot a másik jobb oldalára teszem úgy, hogy az úszó a kuttyogatóm fél-egyméteres közelében sétáljon a mélység 40-50%-án. (persze az eresztékeket a helyszíni tapasztalatok szerint variálni érdemes! Néha a fenék fölött egy méterrel nyerő a nagyobb, lustább halakra, és van, mikor egészen a felszínig is feljönnek a kíváncsiskodó delikvensek. 

Nagy sodrásnál, sáros, erősen zavaros, vagy hideg víznél, szélben, nem igazán alkalmazható eredményesen a módszer. Közepes vízállásnál a gödrös partszéli vizeket érdemes erőltetnünk, leginkább abban a sávban, ahol a hordalék úszik. Alacsony, lassú víznél az egész felület jó lehet. Ha jobbkezesek vagyunk, akkor a csónak jobb, hátsó padkájára ülünk, és egy kis evezővel (kopogás és zörgés nélkül) úgy navigálunk, hogy háttal csorogjunk lefelé, miközben a hajónk orra úgy áll, hogy a horgaink, lehetőleg a megkuttyogtatott vonal fölött haladjanak. 

Sajnos, már egészen kis szél is forgatja a csónakot. Ezen úgy tudunk segíteni, hogy a hajónk orrából kidobunk egy nagy, lombos ágat, amit "viharhorgonyként" az orrhoz erősítünk. Ez kis szélnél egyenesben tartja a hajót, miközben finoman, a kezünk ügyében tartott evezővel szükség esetén korrigálunk a romló pozíciónkon. (Vigyázat! Nem ritkán, ekkor van kapás!) 

Nagyobb szél lehetetlenné teszi a kuttyogató horgászatot. Egyébként is, hullámzó vízen nagyon nehéz jó hangokat ütni. 





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 29
Tegnapi: 41
Heti: 95
Havi: 70
Össz.: 141 326

Látogatottság növelés
Oldal: Módszerek
horgászat,peca - © 2008 - 2024 - horgaszszat.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »